Postman Kullanımı

By | 3 October 2016

Postman ile Rest Api işlerimde en çok kullandığım araçtır. Kullandıktan sonra kesinlikle bırakılamıyor. Electron.js ile yapılmış yani JavaScript ile yazılmış bir Chrome eklentisi aslında. Buradan bilgisayarınıza kurup, kullanmaya başlayabilirsiniz. Arayüzü ve basitliği sizi gerçekten şaşırtacak. Anlamak için hemen örneklere geçelim. Öncelikle bir api uç noktasına ihtiyacım var, bunu internetten araştırarak sahte bir Rest Api için geliştirilmiş platformu buldum; http://jsonplaceholder.typicode.com . Postman arayüzünde bu url’i bir global değişken olarak tanımlayalım. Bunun için sağ üstten ‘göz’ ikonuna tıklıyoruz ve aşağıdaki adımları takip edip, Save butonuna basıyoruz.

postman    postman

Şimdi ilk GET istediğimizi atalım, süslü parantezler içinde verdiğimiz değişkeni kullanarak, /posts/ uç noktasına Send butonuna tıklıyoruz. Arayüzdeki tabları sırasıyla inceleyelim;

Response Body

Body tabında bize dönen değerler geliyor ve çıktıyı 3 farklı formatta veriyor, sırasıyla; Pretty, Raw, Preview.

screen-shot-2016-10-03-at-5-29-03-pm screen-shot-2016-10-03-at-5-31-26-pm screen-shot-2016-10-03-at-5-31-31-pm

Authorization

Eğer karşı taraf bir kimlik doğrulama işlemi gerçekleştiriyorsa, buradan ona uygun formatta değerler girilebilir.

postman-auth

 

Header

Header tabında ise request bilgileriyle birlikte gönderilecek header değerleri girilebiliyor. Mesela ben aşağıda Content-Type ve Access Token değerlerini set ettim.

screen-shot-2016-10-03-at-5-38-25-pm

 

Body

Url yanındaki menüden istek türlerini değiştirebiliyoruz. Oradan Post’u seçtiğimizde burası aktif oluyor ve karşı tarafa Post değerleri gönderebiliyoruz.

screen-shot-2016-10-03-at-5-41-57-pm

Aktif ettikten sonra 4 farklı şekilde gönderilebiliyor; form-data, x-www-form-urlencoded, raw, binary. Raw’ı seçiyorum ve Json formatında verileri set ediyorum. Login uç noktasına göndereceğiz diyelim, bunun için username ve password değerlerini giriyorum. Arından Send butonuna tıklıyorum.

screen-shot-2016-10-03-at-5-45-53-pm

 

Bunların dışında arayüzden biraz bahsetmek gerekirse, sol tarafta son atılan request değerleri görülebilir. Değerler arasında filtreleme yapılabiliyor.

postman

 

Bunların dışında bir de 10$’lık versionu bulunuyor ve süresiz kullanabiliyorsunuz. Ordaki özellikler ise testler, pre-request betikleri, collection runner, web cookie’leri kullanımı gibi bir çok ayar ve konfigürasyon sunuyor. Postman için anlatacaklarım şimdilik bu kadar, bir daha ki yazımda görüşmek üzere… 🙂

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*