Npm, Yeoman, Nuget, Bower ve Grunt Araçları

By | 29 September 2016

Günümüzde, web uygulaması geliştirirken artık birden fazla araçları kullanmaya ihtiyaç duyuyoruz. Bu araçların ne zaman, nerde kullanmaya ihtiyaç duyuyoruz bunları anlatacağım. Doğru aracı, doğru yerde kullanınca geliştirme zamanı ve geliştirici uğraşı gerçekten azalıyor.

 

npm

Npm; Redis, Mysql, Mongodb, Electron.js, Nodemon gibi sayısız kütüphane veya uygulamaları en güncel versiyonları ile tek tek kendi web sitelerinden kurmak yerine, Npm ile bilgisayarımıza tek komutla istenilen kütüphane veya uygulamayı kurup, işimiz bittiğinde de arkada hiç bir iz bırakmadan yine tek komutla kaldırabiliriz.

yeoman

Yeoman; Proje veya kod dosyası oluşturmaya yarar. Mesela bizim React.js kullanarak bir proje üreteceksek, hazır uygun dizinleri/dosyaları oluşturan araçtır. Bunu editörlerdeki menülerde File > New > Angular.js Project’e benzetebiliriz. Yeoman’ı Npm ile bilgilsayarımıza kurabiliriz.

nuget

Nuget; Sunucuda gereken kütüphanleri kurmak için kullanmamız gereken araç. Geliştirdiğimiz Web uygulamasında ihtiyaç duyacağımız kütüphaneler olacak. Mesela, Mongodb’ye bağlanmak için Mongoose adında kütühaneye ihtiyaç duyarız. Sunucu tarafında işler yapmak için bunların kütüphaneleri kurulu olması gerekir. Yine bunların kendi web sitelerinden indirmek yerine, Nuget’ı kullanmak zaman kazandıracaktır. Nuget ile en güncel versiyonlarını kurabiliriz.

bower

Bower; İstemci tarafında ihtiyaç duyacağımız kütüphaneleri de kurabileceğimiz bir araç. Örneğin; Jquery, Angular.js veya Bootstrap gibi kütüphaneler için de Bower ile kolayca kurabiliriz. Bower yine Npm ile kurabileceğimiz bir araç.

grunt

Grunt; Sunucu bilgisayarında çalıştırılacak işler için kullanabiliriz. Bir takım işleri belirli sıra düzeninde çalıştırabiliriz. Örneğin; Css veya Javascript dosyalarını birleştirmek, resim dosyalarını optimize etmek, yinee aynı şekilde Javascipt vs Css dosyalarını minifile etmek gibi işleri Grunt ile halledebiliriz. Bu araca alternatif en popüler uygulama Gulp var. Grunt’ı yine Npm ile kurabiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*