Forever Modülü ile Node.js Dosyalarını Yönetmek ve Kullanmak

By | 7 October 2015

Node.js’in en büyük dezavantajlarından biri kodumuzda yaptığımız değişikliğin aktif olması için Node.js’i kapatıp, yeniden başlatmamız gerektiğidir. Bunu yapınca haliyle tüm sistem bundan etkileniyor. Bir diğer dezavantajı ise çalıştırdığımız Node.js komut satırını kapattığımızda Node.js’in iptal olması. Bunu gidermek için güzel bir modül var. Adı ‘Forever‘ ve Node.js’in arka planda çalışmasını sağlıyor. Bunun yanında listelemeyi ve kapatmayı da güzel bir şekilde hallediyor. Daha iyi anlaşılır olması için öncelikle kuruluma geçip, daha sonra nasıl çalıştığını göstermek istiyorum.

Screen Shot 2015-10-07 at 11.03.37 AM Screen Shot 2015-10-07 at 11.04.16 AM

‘sudo npm install forever’ dedikten sonra ‘root’ parolamı giriyorum ve ‘node_modules’ dizinin içie baktığımda başarılı bir şekilde kurulduğunu görebiliyorum. Eğer npm ile ilk modülünüzü kuruyorsanız, bulunduğunuz dizine ‘node_modules’ adı altında kendisi dizin açar ve oraya kurar. Burada dikkat etmemiz gereken konu kurduğumuz modül sadece ‘mertblog.net’ dizini altındaki projelerde çalışacaktır. İstediğimiz modülün tüm projelerimizde çalışmasını istiyorsak ‘sudo npm install [modül_adı] -g’ diyebiliriz yani ‘-g’ global’den aklınıza gelsin, parametresini eklememiz gerekiyor.

Modülümüzü kurduğumuza göre işlemlere başlayabiliriz. Öncelikle ‘forever start app.js’ diyerek Node.js kodlarımın olduğu dosyayı başlatıyorum.

Screen Shot 2015-10-07 at 11.11.53 AM

‘app.js’ dosyamız artık arka plan çalışmaya başladı. Bir de arka planda çalışan Node.js dosyalarımızı görelim. Bunun için ‘forever list’ dememiz yeterli.

Screen Shot 2015-10-07 at 11.16.00 AM

Bizim burda çalışan processes’imiz data:[1] başlığı altındaki app.js dosyamız. Şimdi de çalışan dosyamızı kapatalım. ‘forever stop 1’ diyorum.

Screen Shot 2015-10-07 at 11.19.05 AM

Görüldüğü gibi bizim app.js dosyamız artık çalışmıyor. ‘forever stop 1’ dedikten sonra kendisi çalışanları listeledi. Forever modülünü kullanmak projelerinizde gerçekten kolaylık sağlıyor. Hem processes yönetiminizde, hem de kolaylık bakımından Node.js’in olmazsa olmazı. Kolaylıklar dilerim, bir daha ki yazımda görüşmez üzere… 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*