MongoDB’de Export ve Import İşlemleri

By | 3 November 2015

Yeni yazımla karşınızdayım. Herkese selam. Bu yazımda MongoDB’de export ve import işlemler nasıl oluyor, bunu ele alıyor olacağım. Çok basit olduğu işlemler olduğu için direk komutlara geçiyorum ve öncelikle export işlemini gerçekleştireceğim komutu çalıştırıyorum.

Screen Shot 2015-11-03 at 6.38.54 PM

Burada mongoexport komutuna paremetreler verdik. “–db local” diyerek database adını ve
“–collection Location” ile de hangi collectionu yedek alacağımızı belirledik. “–out backupLocation.json” parametresiyle de çıktının bulunduğumuz dizine, verdiğimiz isim ile oluşturulmasını istedik.Ve istediğim gibi de sonuç çıktı. Şimdi de bu çıktıyı farklı bir veritabanına import işlemini gerçekleştirelim. Bunun için alttaki komutu kullanıyoruz.

Screen Shot 2015-11-03 at 6.47.16 PM

Her zaman değil ama bazı durumlarda sıkıntı çıkardığı için host ve port numaralarımı static girdim. “-d deneme” parametresi ile deneme adındaki database’e bağlanmasını sağladık. “-c Location” ise Location adında collection açıp, içine verileri insert etti. Eğer zaten bu isimde collection varsa, varolan verilerin sonundan yazmaya devam eder. “–file backupLocation.json” ile de yedeğini alınan dosyayı belirledik.Şimdi bir de çıktımıza bakalım.

Screen Shot 2015-11-03 at 6.49.57 PM

12 document de başarıyla kaydedilmiş. Anlatacaklarım şimdilik bu kadar. Umarım faydalı olur, bir dahaki yazımda görüşmek üzere… 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*