Centos 6.7 Timezone ve Php Saat Ayarları

By | 31 October 2016

Bildiğiniz gibi 30 Ekim 2016’dan sonra normalde 1 saat geri alınacaktı. İlk defa Türkiye’de bu sene alınmadı. Ama bu sefer işletim sistemlerimizde hatta kullandığımız bazı programlama dillerinde bile uluslararası standartlara uyup 1 saat geri alındı. Çoğumuz sunucuyu düzeltmiş olabiliriz ama Php ile uğraşanlar büyük ihtimal Php saatini düzeltmeyi unutmuştur. Bu ikisinin çözümü için aşağıdaki kodları çalıştırabilirsiniz.

Öncelikle sunucunun timezone binary dosyasını siliyoruz.

rm -rf /etc/localtime

Ardından şu an Europe/Istanbul 1 saat geri alındığı için farklı bir timezone kullanıyoruz. Ve bu binary dosyasını /etc/timezone altına sembolik link olarak atıyorum.

ln -s /usr/share/zoneinfo/Asia/Riyadh /etc/localtime

Bunları yaptıktan sonra ntpd servisini restart ediyoruz.

sudo service ntpd restart

Gnu/Linux terminal ekranındayken date yazarak sunucunun tarih ve saatine bakıp, her şeyin yolunda olduğunu görebiliriz. Sunucu ayarladıktan sonra sıra geldi Php’ye… Aşağıdaki komutu terminal ekranın çalıştırarak saatin yanlış olduğunu görebilirsiniz.

php -r 'echo -r date("H:i");'

Bunu düzeltmek için /etc/php.ini dosyasına giriyoruz ve date.timezone = Europe/Istanbul satırını date.timezone = Asia/Riyadh olarak değiştiriyoruz. Ardından aşağıdaki gibi php-fpm servisini restart ediyoruz.

service php-fpm restart

Tekrar Php ile aynı komutu çalıştırdığımızda saatin düzeldiğini görebiliriz. Anlatacaklarım şimdilik bu kadar, bir dahaki yazımda görüşmek üzere… 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*